B2B Nedir? B2C Nedir? B2B ve B2C Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde e-ticaretin popüler bir hale gelmesi ile birlikte e-ticaret sisteminin kendi içerisinde farklı e-ticaret modellerine ayrıldığı görülmektedir. Kısaca B2B ve B2C olarak da bilinen söz konusu e-ticaret modelleri, e-ticaret üzerine faaliyet gösteren firmalar tarafından tercih edilmektedir. Her geçen gün daha önemli bir konu haline gelen B2B ve B2C terimleri konusunda merak edilenler için ise bu yazıda B2B ve B2C nedir sorularına yanıt veriliyor.

Okumaya devam et B2B Nedir? B2C Nedir? B2B ve B2C Arasındaki Farklar Nelerdir?

E-Ticaret Nasıl Yapılır? En Yaygın Çeşitleri Nelerdir?

E-ticaret yapmak için vizyonu geniş tutmak, araştırmacı olmak ve yeni dijital trendleri sürekli takip etmek gerekir. 1990 yıllarda ortaya çıkan e ticaret kavramı, 2000’li yıllarda girişimcilere ilham vermiştir. Milyonlarca girişimci e-ticaret siteleri açarak, ekonomiye farklı bir boyut getirmiştir. E-ticaret sitesi sahipleri, çeşitli proje ve çalışmalarla satışlarını arttırmaya yönelik hamleler yapmaktadır. E-ticaret hedefleri bu yüzden çok iyi ve net bir biçimde belirlenmelidir. E-ticaret sistemi yaygın kullanımlarda B2B, B2C ve C2C olmak üzere üç kategoride incelenir. Okumaya devam et E-Ticaret Nasıl Yapılır? En Yaygın Çeşitleri Nelerdir?

C2C (Customer to Customer) Pazarlama Nedir?

C2C pazarlama; aracı bir e-ticaret sitesi üzerinden müşterileri buluşturan bir sistemdir. Burada müşteri, hem alıcı hem satıcı konumundadır. C2C iş modelinde; e-ticaret sitesi sahipleri aracı konumunda olduğu için alım ve satım işlemleri için herhangi bir içerik girmezler, bilgilendirme ya da reklam çalışmaları yapmazlar. Bu tür çalışmaları müşteriler yapmaktadır. Bunun yanı sıra Customer to Customer e-ticaret modelinde satıcı, sattığı ürünleri faturalandırmak zorunda değildir. Burada yalnızca satıcının ürün bilgilerini e-ticaret sitesinde ilan etmesi yeterlidir. Tüketici, ürünü satın almak istediğinde online olarak sipariş vermesi yeterlidir. E-ticaret sitesi bu tür satışlardan komisyon almaktadır. C2C örnekleri arasında en başarılı şirket dünyada e-bay’dir. Türkiye’de ise sahibinden.com ve gittigidiyor.com Customer to Customer hizmeti veren internet sitelerindendir. Okumaya devam et C2C (Customer to Customer) Pazarlama Nedir?

B2C (Business to Customer) Pazarlama Nedir?

B2C, üreticinin tüketicilere ürünlerini elektronik ortam üzerinden satışa sunması faaliyetini ifade eder. B2C pazarlama, Business to Consumer kavramının açılımıdır ve bu sistem, e-ticaret konusunda en yaygın olarak kullanılan ve bilinen iş modelidir. Sanal mağazalar ve web portalları B2C pazarlama modelindeki e-ticaret faaliyetlerine örnektir. Genel olarak, tüm ticari işletme ve markaların kendi web siteleri üzerinden pazarlama ve satış yapma faaliyetleri B2C pazarlama kapsamına girer. B2C siteleri, üreticiden tüketiciye ulaşan tüm e-ticaret sitesi sistemlerini içermektedir. En iyi Business to Customer sitelerinin en büyüğü elbette Amazon.com internet sitesidir. Amazon.com; gelişmiş lojistik ağı, müşterilerin haklarını koruyan şirket politikaları ve kaliteli hizmet anlayışı ile dünyada e-ticaret konusunda bir numara olmuştur. Okumaya devam et B2C (Business to Customer) Pazarlama Nedir?

E-Ticaret Çeşitleri Nelerdir?

E ticaret çeşitleri farklı kategorilere ayrılır. Satıcı ile tedarikçi, üretici ile tüketici arasındaki faaliyetler e ticaret çeşitlerini oluşturur. Gelişen teknoloji sayesinde bugün ticaret elektronik ortama neredeyse tamamen taşınmıştır. Yeni oluşan iş modellerinden en önemlisi kuşkusuz e ticaret sitesi kavramıdır. Mağazaların, e ticaret sitesi yapılarına evrildiği günümüzde yeni iş modellerine bireyler, şirketler ve zaman zaman kamu kuruluşları dahil olmaktadır. Okumaya devam et E-Ticaret Çeşitleri Nelerdir?