Müşterileri Değerli Hissettirmenin 4 Pratik Yolu

Pek çok işletmenin zor durumda olduğu bu dönemde; e-ticaret sahiplerinin müşterilerine özel bir ilgi göstermesi gerekiyor. Müşteri kaybını önlemek ve sadık müşteriler elde etmek için yeni yöntemler denemelisiniz. Aşağıda detaylı olarak anlatacağımız pratik yollar ile müşterilere kendini değerli hissettirirken; aynı zamanda müşteri portföyünüzü de geliştirebilirsiniz.

Okumaya devam et Müşterileri Değerli Hissettirmenin 4 Pratik Yolu

Tüketicilerin E-ticaret Sitelerinden Beklentileri

E-ticaret sitenizin tek başına hızlı ve yüksek performanslı çalışması yetersizdir. Çünkü ziyaretçiler ve müşteriler daha fazlasını görmek isterler. Teknolojinin bir getirisi olarak artık insanların gözünü boyamak zorlaşmıştır. Tüketicilerin e-ticaret sitelerinden beklentileri internete daha akıllıca bir yaklaşım sergiledikleri ve ona bağlı oldukları için de her gün artar. İnsanlar e-ticaret dünyasında kendileri için mevcut geniş bir yelpazede marka seçimi ve ürüne sahiptir. Bugünün çevrimiçi pazarında başarılı olmak ve çevrimiçi mağazalarınızın sadık müşterilerini oluşturmak için web mağazalarının tam müşteri deneyimi sunmaya odaklanması gerekiyor. Çünkü çevrimiçi pazar yerinde çok fazla seçenek var. E-ticaret web mağazaları öncelikle müşterileri ile sağlam bir ilişki oluşturmalıdır ve onların isteklerine yönelik gelişimler göstermelidir.

Okumaya devam et Tüketicilerin E-ticaret Sitelerinden Beklentileri

E-Ticaret Sitelerinde Müşterilerin Ruhuna Hitap Etme Teknikleri

E-ticaret siteleri artık müşteri odaklı çalışmak zorunda. Müşterilerin zevkleri, hayat tarzları, istek ve ihtiyaçlarına cevap vermek satışları arttırmanın en kolay yöntemi. Bu noktada şirketlerin ve eticaret sitesi sahiplerinin CRM yani Müşteri İlişkileri Yönetimi konusunda uzmanlaşmaları ve bu konuya daha çok mesai harcamaları gerekir.  Okumaya devam et E-Ticaret Sitelerinde Müşterilerin Ruhuna Hitap Etme Teknikleri

E-Ticaret Sitesinde Müşteri Sadakati Nasıl Kazanılır?

E ticaret sitelerinde müşteri sadakati kazanmak için iyi bir pazarlama stratejisi belirlenmeli ve müşterilerin hoşuna gidecek değişiklikler yapılmalıdır. Araştırmacılar, yeni bir müşteri kazanmanın aslında var olan müşteriyi sadık hale getirmekten 5 kat daha fazla maliyeti olacağını belirtiyorlar. Müşteri sadakati yaratma işte bu yüzden e ticaret işletmeleri için oldukça önemli bir hal alıyor. Müşteri sadakati kazanmanın farklı türleri ve yöntemleri bulunuyor. Müşteriler, size sadakat duyduklarında hem bir anda birkaç farklı ürünü satın alabiliyor hem de işletmenizi başka insanlara tanıtıyor. Her açıdan karlı çıkan ise e ticaret sitesi sahipleri oluyor. Okumaya devam et E-Ticaret Sitesinde Müşteri Sadakati Nasıl Kazanılır?