sikca-sorulan-sorular-sss-sayfasi-nasil-hazirlanir
E-Ticaret

Sıkça Sorulan Sorular (SSS) Sayfası Nasıl Hazırlanır?

E-ticaret sitenizi profesyonel eller yardımıyla oluşturdunuz. Eksiksiz bir site olması için sadece son birkaç adımınız kaldı. Bunlardan biri de sıkça sorulan sorular (SSS) sayfası. Bu sayfanın her sitede var olması gerektiği gibi e-ticaret sitenizde de yer alması gerekiyor. Site ziyaretçileri sizinle iletişime geçmeden önce merak ettiklerine SSS sayfasından kolaylıkla ulaşabilmeliler. Sıkça sorulan sorular sayfasında ürünleriniz, ödeme biçiminiz ve hizmetleriniz gibi birçok soruyu yanıtlamanız gerekmektedir. Sorular kalıcı ve yineleme ihtiyacı az olan cevaplardan oluştuğu için iş yükünüzde otomatik olarak azalma görülür. Ziyaretçileriniz de sizinle iletişime gerek duymadan merak ettikleri soruların cevaplarına ulaşabilir.

SSS Sayfası Nasıl Olmalı?

Sıkça sorulan sorular sayfası daimi ve potansiyel müşterileriniz sitenize uğradığı zaman anlamadığı konularda cevap bulmaları için vardır. Bütün kullanıcılar alacakları ürün ve hizmet içeriği hakkında bilgi sahibi olmak ister.  Size telefon ya da mail yoluyla ulaşabilecek olsalar bile SSS sayfasını tercih ederler. Sizden cevap beklerken beklemek ve vakit kaybetmek istemezler. Tabi bunlar sizin için de geçerli durumlar. Ziyaretçilerinize cevap vermek için harcadığınız süre zarfını markanızı daha iyi bir konuma getirmek için harcayabilirsiniz.

SSS sayfaları genelde metinlerden oluşan klasik bir görünüme sahiptir. Siz bilgi verici görseller ekleyerek geliştirebilirsiniz. Cevap metinlerinizi görsellerle destekleyerek kullanıcılarınız üzerindeki etkisini arttırabilirsiniz.  Bu sayede cevaplarınız da daha anlaşılır olacaktır.

Sıkça sorulan sorular sayfasını hazırlarken sorularınızı başlıklar oluşturarak hazırlamaya özen göstermelisiniz. Maddeler halinde hazırladığınızda, kullanıcılar aradıkları soruların cevaplarına kolaylıkla ve yorulmadan ulaşabilmelerine imkan vermiş olursunuz.

Sıkça sorulan sorular sayfasında soruları ve cevapları net bir şekilde oluşturmalısınız. Bu sayede kullanıcılar sıkılmadan, hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilirler. Ayrıca anlayamadıkları bir şeyle de karşılaşmamış olurlar. Siz de sorularınıza uzun cevaplar aramak zorunda kalmamış olursunuz.

Sitenizi her yaştan ve kesimden insanların ziyaret edeceğini unutmayın. Elinizden geldiğince cevapları anlaşılır ve açık oluşturursanız bütün ziyaretçilerinizi memnun bırakabilirsiniz. Memnun bırakamadığ

ınız her ziyaretçi siteniz için kötü reklam oluşturur. Karışık, yorucu ve kafa karıştırıcı bir SSS sayfası sizi faydadan çok zarara uğratacaktır.

sikca-sorulan-sorular-sss

SSS Sayfasının Sitenizdeki Konumu

Sıkça sorulan sorular sitelerin farklı yerlerine konumlandırılabilir. Fakat çoğunlukla sayfanın en altındaki footer bölümünde yer almaktadır. Sitenin tüm sayfalarında sabit kalan bir bölüm olduğu için SSS sayfası için idealdir.

Siteniz içerisinde sunduğunuz hizmet ya da sattığınız ürünler çok fazla açıklamaya ihtiyaç duyuyor olabilir. Ziyaretçilerinizin aklında birçok soru olacağını düşünüyorsanız ve SSS sayfasına hızlı ulaşmalarını istiyorsan

ız header kısmına da yerleştirebilirsiniz.

SSS SEO Çalışmalarına Katkı Sağlıyor

E-ticaret sitelerinde yer alan SSS sayfası SEO çalışmalarına da katkı sağlamakta. Çünkü hazırlanan sorularda ve verilen cevaplar içerisinde de SEO için önemli olan anahtar kelime kullanımlarına fırsat tanıyor. Site içerisinde sunulan hizmet ve ürünlerin SSS içerisinde adının geçmesi, anahtar kelimelerin doğal olarak kullanılmasına yol açıyor. Bu sayede ziyaretçiler akıllarına takılan sorulara cevap bulurken, E-ticaret sitesi de arama motorlarındaki görünürlüğünde artış kazanmış oluyor.

Ziyaretçiler Kendilerini Rahat Hissediyor

E-ticaret sitenizi ilk kez ziyaret eden kullanıcılar için Sıkça sorulan sorular sayfası büyük bir önem arz ediyor. Site hakkında kolaylıkla bilgi alabileceklerini bildikleri için direkt o sayfaya yöneliyorlar. Akıllarına takılan sorulara hızlı cevap aradıkları için e-posta ya da telefon ile iletişim kurmak istemiyorlar. Sayfanın adından dolayı her ziyaretçinin bu soruları sordukları düşüncesine kapılmaları rahatlamalarına yardımcı oluyor.

Hem Size Hem de Ziyaretçiye Zaman Kazandırıyor

Site kullanıcılarının sorması mümkün soruların cevapları eksiksiz bir şekilde düzenlenmiş SSS sayfası, E-ticaret sitesi sahiplerinin kaynak ve zaman kaybına uğramalarını engelliyor. Satışa direkt katkısı olmasa bile kullanıcılara kaliteyi ilk adımda hissettiriyor ve siteye ısınmalarını sağlıyor. Ziyaretçilere rehberlik ederek doğru yolu gösterdiği için alışverişlerine devam etmelerini sağlıyor. Aksi halde kullanıcılarda güven duygusu oluşmaz ve siteden anında ayrılabilirler.

Siz de oluşturduğunuz SSS sayfaları ile ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarına eksiksiz bir şekilde cevap verebilir ve ürün satın almayı düşünen kişilerin aklındaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Kullanıcılarınız ile aranızdaki iletişimi arttırabilir ve potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanarak büyümenin önünü açabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X