Online Mağazanızı Düşük Bütçeler ile Tanıtma Yolları

Online mağaza sahiplerinin düşük bütçeler ve pratik yollar ile uygulayabileceği bazı pazarlama yöntemleri bulunuyor. Kolay uygulanabilen, ancak pek çok işletme sahibinin bilmediği bu yöntemler, satışlarınızı ve marka bilinirliğini artırmanıza yardımcı olabilir.

Okumaya devam et Online Mağazanızı Düşük Bütçeler ile Tanıtma Yolları

İnternetten Satış Yapmanın Püf Noktaları

Online alışverişin yaygınlaşması ve artık insanların mağaza gezme alışkanlığını bir kenara bırakması ile birlikte hızla gelişen e-ticaret; küçük veya büyük ölçekli işletmeler için yeni bir kazanç kapısı oldu. Bu kazançlı yola, e-ticaret sitesi kurarak başlayan işletmelerin internet üzerinden satış yaparken dikkat etmesi gereken bazı püf noktalar bulunuyor. Çünkü bir noktada satışlarınız azabilir veya durabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için, aşağıda açıkladığımız püf noktalara dikkat etmelisiniz.

1. Markayı Hedef Kitleye Tanıtma

Pek çok işletmenin aklında şu sıralar tek bir soru dolaşıyor: İnternet satışları nasıl arttırılır? Satışlarınızı arttırmanın ilk yolu, marka bilinirliğini arttırmaktır. Bu nedenle de hedef kitlenize markanızı tanıtarak işe koyulmalısınız. Marka bilinirliği nasıl arttırılır?

  • Dijital pazarlama yöntemleri kullanılabilir,
  • Müşteri memnuniyetine önem verilebilir,
  • Müşterilerin marka hakkında yorumlar yapması sağlanabilir,
  • Sosyal medya aktif olarak kullanılabilir, 
  • Instagram paylaşımları yapılabilir (canlı yayın, anket, çekiliş vb.).

2. Blog İçerikleri Oluşturma

Her yerde görünür olabilmenin yolu blog yazılarından geçiyor. Günümüzde önemli bir meslek ve iş haline gelen blog yazımı, e-ticaret sahipleri için başarının anahtarıdır. E-ticaret sitenize ait bir blog oluşturarak, arama motorları tarafından sitenizin değerinin artmasını sağlayabilirsiniz. Diyelim ki, e-ticaret sitenizde ayakkabı satıyorsunuz ve blogunuzda, “Ayakkabı Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?” konulu bir içerik yayınladınız; bu konu ile ilgili araştırma yapan kullanıcılar, arama motoru sonuç sayfasında yazınıza denk gelecek ve sitenizi ziyaret edecek. Kim bilir, belki de tek bir yazı ile yüzlerce müşteri kazanırsınız!

3. Başarının Yolu: Reklam ve Sosyal Medya

Büyük bir gelişim gösteren dijital pazarlama yöntemleri ve sosyal medya platformları; potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlıyor. Ücretli reklamlar ve sosyal medya paylaşımları yaparak müşteri kazabilirsiniz. Marka bilinirliğini artırmak için de kullanılan sosyal medya, reklam amacıyla da kullanılıyor. Nasıl mı? Ücretli reklamlarınızı, Instagram ve Facebook gibi sosyal platformlarda da yayınlayabilirsiniz. Bu sayede, bu platformları aktif kullanan hedef kitlenize de ulaşabilirsiniz.

4. Site Güvenliği Her Şeydir

İnternetten satış yapmanın püf noktalarından en önemlisi, site güvenliğidir. SSL sertifikası olmayan veya süresi bitmiş olan e-ticaret sitelerinin satış yapmasının neredeyse hiç şansı yoktur. Bu yüzden, SSL sertifikası satın almalı ve sitenizi HTTPS’e geçirmelisiniz. Ayrıca; site çökmesi, 404, 502 gibi hataların oluşmaması için, özel güvenlik yazılımları kullanmalısınız.

Aşağıdaki yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz:

5. Kendinizi Kullanıcı Deneyimini Geliştirmeye Adayın

Kullanıcı deneyimini geliştirmenin pek çok yolu bulunuyor. Sitenin mobil görünümünü geliştirmek, anlaşılır ve sade site teması seçmek, ürün görselleri ve açıklamalarını optimize etmek gibi daha birçok yol var. Sitenizde aradığı her şeye kolay ulaşabilen müşteriler, online mağazanızda daha fazla vakit geçireceği için, kullanıcı deneyimi de doğrudan artar. Kullanıcı deneyimi arttıktan sonra da arama motorlarındaki sıralamanız da yükselir ve daha fazla müşteri online mağazanızı ziyaret eder.

6. Site İçi ve Site Dışı SEO Çalışmaları Yapın

İnternetten satış yapmak için gerekenlerden biri de SEO çalışmalarıdır. Arama motorlarının marka bilinirliği ve satışlar üzerindeki etkisini yukarıda açıklamıştık. SEO çalışmaları da doğrudan arama motorlarına yöneliktir. Yani, mağazanızın SERP (arama sonuç sayfası)’teki sırasını yükseltmek için çalışmalar yapar. Tabii ki yaptığı tek iş bu değil. Site i̇çi SEO çalışmaları ile; ürün başlıkları, ürün açıklamaları, anahtar kelimeler, görsel optimizasyonu gibi daha pek çok etkili çalışmaya imzasını atıyor. Sonuç olarak, site ve site dışı SEO çalışmaları doğrultusunda sitenize organik müşteri trafiği çekiliyor. SEO çalışmalarıyla hızlı sonuç elde etmek ve başarılı olmak için, alanında uzman bir ekiple çalışmanız daha doğru bir strateji olabilir.

Diğer yazılarımız ile SEO çalışmaları hakkında bilgi alabilirsiniz:

7. Güvenli ve Hızlı Teslimat

Kargo süreci, müşteri memnuniyetini etkileyen en önemli süreçtir. Kargoları hızlı ve güvenli şekilde müşterilerine ulaştıran e-ticaret sahipleri her zaman başarılı olmuştur. Siz de bu başarıya ortak olmak istiyorsanız, kargo sürecinizi düzenlemeli ve güvenli şekilde müşterilere ulaştığından emin olmalısınız. Hasarlı veya geç teslim edilen ürünler, müşteri kaybetmenize yol açabilir.

8. İade Sürecine Özen Gösterin

Satışını yaptığınız ürünler kadar, iade ürünlerle de karşılaşacaksınız. Düzenli ve kolay iade sistemi oluşturarak, bir sorun haline gelmeden bu süreci atlatabilirsiniz. İade talebi sunan müşterilere zorlu bir süreç sunmak yerine, kolay iade sürecinin benimserseniz; hem müşterileriniz hem de online mağazanız için daha rahat bir süreç olabilir. Bu doğrultuda, iade koşullarını ve sürecini açıklayan bir metin de hazırlayabilirsiniz.

KOBİSİ Altyapısı ile Mutlu Müşteriler!

İnternetten satış yapmak istiyorsanız, e-ticaret altyapı seçimine önem vermelisiniz. Sade ve anlaşılır site temaları, SEO ve mobil uyumlu site tasarımı, tüm ödeme seçeneklerini sizlere sunan KOBİSİ, sunduğu kaliteli ve kusursuz hizmeti ile müşterilerini mutlu ediyor.

15 gün boyunca bu eşsiz deneyimi ücretsiz test etmenize de imkan tanıyor. Üstelik herhangi bir kart bilgi girmenize bile gerek yok! Uygun e-ticaret altyapı paket fiyatları sayesinde, hayalini kurduğunuz online mağazanızı kurabilirsiniz. Sizi bekleyen müşterilerinize ulaşmak için hâlâ neyi bekliyorsunuz?

Fiziki Mağazadan E-Ticarete Geçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gelişen teknoloji ile birlikte, tüketicilerin alışveriş davranışları da değişmeye başladı. Artık tüketiciler; dokunarak değil, görerek alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Fiziki mağazalarda saatlerce vakit harcamak yerine, online mağazaları yani markaların e-ticaret sitelerini ziyaret ederek, tek tıkla aradıkları ürünü bulabiliyor ve kapılarına kadar ürünleri getirtiyorlar. Bu sayede de zamandan tasarruf ederek, kendilerine daha fazla vakit ayırabiliyorlar.

Okumaya devam et Fiziki Mağazadan E-Ticarete Geçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni Yılda Pazarlama Stratejilerinizi Değiştirin! Video İçerik ve Pazarlama Nedir?

Teknolojinin ilerleme hızına en iyi ayak uyduran mecralardan birisi şüphesiz dijital pazarlama alanıdır. Tüketiciler açısından dijital mecra gittikçe daha kolay erişilebilir hale gelmektedir. İnsanların içeriklere erişim noktasında hemen hemen hiçbir zorlukla karşılaşmıyor olmaları, kullanıcıları içerik bağlamında seçici olmaya itmiştir. Bu durum ise üretilen içeriklerin de günden güne bir değişim ve dönüşüme uğramasına sebep olmaktadır.

Okumaya devam et Yeni Yılda Pazarlama Stratejilerinizi Değiştirin! Video İçerik ve Pazarlama Nedir?

Siteniz Neden Mobil Uyumlu Olmalıdır? Mobil Sitede Dikkat Etmeniz Gereken İpuçları

Günümüzde internet erişiminin çok yaygın ve kolay olmasının yanı sıra akıllı telefon kullanımının da hayatımızın bir parçası olması, e-ticaret yapan siteler için mobil uyumlu site tasarlanmasının önemini büyük ölçüde arttırmıştır. Artık satış yapılan sitelerin mobile duyarlı olması bir ihtiyaçtan öte zorunluluk halini almıştır.

Google tarafından geliştirilen yeni algoritmalar ile mobil uyumlu sitelerin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almaya başladığı biliniyor. Kullanıcı deneyimlerinin üst seviyede tutulmasını amaçlayan bu uygulamayla birlikte artık mobil uyumlu olmayan web siteler gün geçtikçe arama sonuçları sıralamasında daha gerilerde gösterilmeye başlandı. Bu sebeple arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak, sitenize çekeceğiniz trafiği arttırmak, daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek ve sitenize gelen ziyaretçileri müşterilere dönüştürerek satışlarınızı arttırabilmek adına sitenizin mobil uyumlu olması oldukça önemlidir.

Okumaya devam et Siteniz Neden Mobil Uyumlu Olmalıdır? Mobil Sitede Dikkat Etmeniz Gereken İpuçları

Değişen Dünyada Dijital Pazarlamanın E Ticaret Sitelerindeki Önemi

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle paralel olarak dijital pazarlama ve e-ticaret kavramları hayatımızda yer edinmeye başladı. Günümüzde yapılan alışverişlerin büyük bir kısmı artık internetteki e-ticaret sitelerinden yapılmaya başlandı. Reel olarak belirli bir lokasyonda iş yapan kişiler dahi internetteki büyümenin ve daha geniş kitlelere ulaşmanın satışlara olumlu yansıyacağı düşüncesiyle e-ticaret dünyasında yavaş yavaş yerlerini almaya başladılar. E-ticaret platformu olarak hizmet vermeseler bile özellikle Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında ürünlerini pazarlayan küçük markaları görmeye başladık.

Okumaya devam et Değişen Dünyada Dijital Pazarlamanın E Ticaret Sitelerindeki Önemi

E-Ticaret Sitenizin Organik Trafiğini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz ziyaretçi ve müşteri sayınızda zamanla birlikte ilerleyen düzenli bir artış beklemeli, buna yönelik çalışmalar içinde bulunmalısınız. Web sitenizin trafiğinin kendiliğinden artacağı düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Müşterilerin sizi internet üzerinden arama yapıp bularak geleceğine emin olamazsınız. Eğer bu yönde adımlar atmazsanız rakiplerinizin yapacağından emin olabilirsiniz, çok geçmeden size fark atacaklardır. Sonrasında yapacağınız işlemler başta yapabilecekleriniz kadar değerli olmayacaktır. Bu nedenle sitenizin organik trafiğini arttırmak istiyorsanız hızlı hareket etmeniz gerekmektedir. Rakiplerinizi taklit etmek yerine öncü olmalısınız, taklitler müşterilerin dikkatini çeker ve orijinal olanı tercih ederler.

Okumaya devam et E-Ticaret Sitenizin Organik Trafiğini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Doğru Bir Pazarlama Yapmak için Nelere Dikkat Edilmeli?

E-ticaret sitenizi açmaya karar verdiyseniz sektördeki onca rakip arasında farkınızı ortaya koymanızın ve marka bilinci oluşturmanızın, varlığınızı sürdürmeniz açısından önemli olduğunu bilmelisiniz. Bunu yapabilmeniz için ise uygun tanıtım ve doğru bir pazarlama stratejisi kullanmanız gerekir.

Okumaya devam et Doğru Bir Pazarlama Yapmak için Nelere Dikkat Edilmeli?

Düşük Bütçeyle Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Mevcut olan ve yeni kuracağınız bir işletme için, hizmetleriniz ya da ürünlerinize yeni müşteriler kazandırmanız gerekmektedir. Fakat sermaye eksikliğiniz varsa çok kişiye ulaşmak zor görünüyor olabilir. Bu mali kısıtlamaya bakacak olursak, yatırım engelini aşmak için atacağınız ilk adımlar dijital pazarlama içerisinde olmalıdır. Marka bilinirliğinizi arttırmak için reklam bütçesi az olan dijital pazarlamanın en yakın dostunuz olduğunu unutmamalısınız. Gelin birlikte düşük bütçeyle dijital pazarlama nasıl yapılır okuyalım.

Okumaya devam et Düşük Bütçeyle Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Müşteri Analizi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Müşteri, sizin hedef kitlenizi temsil eden ve bugüne kadar ortaya koymuş olduğunuz iş prensibi sayesinde hedeflemiş olduğunuz kitleyi temsil eder. Eğer birden çok hedef kitlesi varsa büyük ihtimalle her bir hedef kitlesi için ayrı ayrı karakter analizi yapmak gerekir. Eğer insanların hangi kitle içerisinde yer aldığına dikkat edecek olursanız hepsinin birbirinden farklı davranışlar sergilediğini görürsünüz. Bu sebeple müşteri analizi yapmak için her şeyden önce şu bilgilere sahip olmalısınız. Okumaya devam et Müşteri Analizi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?